Koupelny,
s odborníkem na koupání

Doporučujeme

Chcete si levně vylepšit vzhled vaší koupelny? Skvěle vám k tomu poslouží moderní tapety do koupelny, jež jsou odolné proti vodě, páře a vlhkému prostředí.

Půjčovna nářádí, zahradní techniky i mnoho dalšího – to je BOELS.

 

Koupelny

Vyberte si vanu

Vyberte si vanu

Vybrat si správnou vanu do koupelny není zas až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vyznat se v džungli tvarů a materiálů vyžaduje čas a pečlivou rozvahu. Vanu si přece nepořizujete na pár měsíců, ale na pěknou řádku let.

Pro začátek bude nejlepší obejít koupelnu s metrem a nakreslit si jednoduchý plánek s dispozicemi koupelny. Náčrtek vám pak bude v prodejně či koupelnovém studiu cenným pomocníkem.

Tvar vany

Vany do koupelny mají různé tvary, velikost a podobu a záleží jen na vás, které dáte přednost. Tvar vany do jisté míry limituje daný prostor, ale i tak máme více možností. K základním druhům patří obdélníková či oválná vana, které patří v našich končinách k nejrozšířenějším typům. Populární jsou také rohové vany, masážní vany nebo mnohaúhelníkové vany. V poslední době se však stávají hitem atypické solitérní vany, které se v luxusních koupelnách stávají desénovým středobodem koupelnového světa.

Výběr materiálu

Pokud právě vybíráte vanu, pravděpodobně se budete rozhodovat mezi třemi nejčastějšími materiály používanými výrobci - jsou jimi akrylát, litina a smaltovaná ocel.

Akrylát

Akrylát se dá dobře tvarovat - to umožnilo výrobcům vytvořit takřka neomezené množství designů van. Na rozdíl od smaltovaných mají akrylátové vany výrazně lepší tepelněizolační vlastnosti a akrylát navíc umožňuje snadnou instalaci madel a podhlavníků, a dalšího příslušenství, pro které je třeba do vany navrtat otvory. Vana z tohoto materiálu se snadno udržuje v čistotě a je odolná běžným čisticím prostředkům. Stejně jako u smaltované oceli se ale raději vyhněte čisticím pískům.

 

Jak poznat kvalitu
Tloušťka kvalitního akrylátu se pohybuje minimálně na 4,5 mm. Větší poréznost umělého materiálu se potlačuje přidáním antibakteriální úpravy, která je obvykle za příplatek. Vydat ze své kapsy víc se ale vyplatí, odměnou nám bude snazší údržba vany a větší hygiena.

 

Smaltovaná litina

Jedním z prvních materiálů používaných k výrobě van byla litina, která si navzdory novým materiálům zachovala přízeň zákazníků. Litina má totiž neobyčejně dobré tepelněizolační vlastnosti, díky kterým zůstává voda po napuštění velmi dlouho teplá. Jistou nevýhodou je poměrně velká hmotnost litiny, což může komplikovat převoz a instalaci vany. Technologie lití také omezuje množství tvarů.

Smaltovaná ocel

Nahrazení litiny smaltovanou ocelí umožnilo snížit hmotnost vyráběných van a rozšířit nabídku jejich tvarů. U tohoto materiálu je velmi důležitá tloušťka - obvykle jsou vany vyráběny s tloušťkou 2 mm, můžeme ale také narazit na luxusní vany až z 3,5 mm silné oceli (veškeré vany značky Kaldewei) - takové vany jsou potom samonosné, velmi pevné a výjimečně odolné proti poškrábání. Pro čištění smaltu je vhodné používat tekuté čisticí prostředky, písky raději vynechte, aby si Vaše vana zachovala svůj dokonalý lesk.

Pružný a tvrdý QUARYL

Jde o unikátní konstrukční sanitární materiál vyvinutý firmou Villeroy & Boch. Díky technologii lití do formy, kterou se QUARYL zpracovává, je ideálně předurčen pro dříve nemyslitelná designová řešení, která aplikace klasického akrylátu neumožňovaly. Dokonale přesné úhly a hrany, stejně jako hladké tvary, zaoblení a přechody, se díky QUARYLu staly skutečností. Výrobky mají stejnou tloušťku stěny ve všech místech a jsou samonosné.

 

Revoluční povrchy
Antislip: protiskluzová úprava u litinových van. Když je vybroušená přímo do smaltu, nehrozí mechanické odstranění povrchu, jako je tomu v případě lepených antislipových úprav. Protiskluzné úpravy jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a seniory.
Microban: je speciální antibakteriální technologie, která je již v průběhu výroby zapravena do akrylátu. Při kontaktu s bakteriemi Microban narušuje stěny buněk, a tím jim znemožňuje dále růst a rozmnožovat se. Úprava je odolná, trvanlivá, zdraví neškodná.

Text: Adam Krejčík, foto: archiv

Zdroj: www.mujdum.cz/rubriky/koupelny/vyberte-si-vanu_48.html#alltext

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe