Říká se, že podle úrovně toalety se měří kultura civilizace. Ve skutečnosti je to pouze evropský pohled na věc, mnohde jinde by se takovému tvrzení velmi divili, ovšem v našich krajích zkrátka na vzhled a stav toalet hodně dáme. Proto bychom měli věnovat náležitou pozornost i výběru klozetu. Vždyť s ním přicházíme do kontaktu někdy i několikrát denně.
Trend posledních let velí jasně: Věšet! Samozřejmě mluvíme stále o klozetu. Závěsné záchodové mísy jsou „in“ a v novostavbách i při rekonstrukcích stále častěji nahrazují klasické stojaté. Mají některé výhody, především zaberou o něco méně místa a také se snadněji uklízí. Navíc si sami volíme umístění ve zdi z hlediska ideální výšky sedátka a díky ukrytí trubek a nádoby je napouštění i splachování o něco tišší. Na druhou stranu, pokud chceme stávající stojatou mísu vyměnit za závěsnou, nevyhneme se poměrně rozsáhlým úpravám spojeným s bouráním, neboť je třeba vytvořit ve zdi místo pro nosnou konstrukci a splachovací systém. Rovněž je nutné předělat odpady, přívod vody, podlahu atd. V případě poruchy splachování je také horší přístup pro opravu, ale zároveň je třeba dodat, že moderní splachovací systémy jsou velmi spolehlivé a vydrží bez jakékoliv údržby řadu let.
Někdo však má prostě rád klasiku, a jsou dokonce lidé, kteří mají k závěsné míse nedůvěru a pronásledují je děsivé představy, že se s nimi utrhne. Ve skutečnosti je nosnost závěsných klozetů i několik set kilogramů, samozřejmě za předpokladu, že montážníci svou práci neodflákli.
Konečné rozhodnutí, zda stojatý nebo závěsný klozet, je samozřejmě na vás, ve funkčnosti se nijak neliší.
Ani stojaté klozety však neminul vývoj, často jsou v nabídce jako tzv. „kombi WC“. Znamená to, že záchodová mísa je přímo spojená se splachovací nádobkou, se kterou tvoří opticky jeden celek. Dřívější provedení, kdy mísa stála samostatně a z nádoby k ní vedla různě dlouhá trubka, se dnes již moc nevidí.
Ať už je klozet řešen jakkoliv, měli bychom vybrat splachovací systém s možností „dávkování“, tedy s volbou objemu splachovací vody. Toto splachování mívá zpravidla dvě tlačítka pro menší a větší dávku (např. 4 nebo 6 litrů). Při správném používání se tak dá uspořit značné množství vody.
Ještě jsme se nezmínili o materiálech. V tomto ohledu se nic zásadního nemění, naprostá většina klozetů je stále z keramiky, byť se objevují i varianty skleněné či jiné. Rovněž bílá barva v oblibě pořád vede, v menší míře se však objevují i světlé pastelové barvy, příp. odstíny modré a další.
A na závěr lahůdka pro nejnáročnější. Jsou jí tzv. sprchovací toalety, vlastně kombinace záchodu a bidetu v jednom. Pro opravdové fajnšmekry je určena „top model“ toaleta Geberit Balena 8000, která je vybavena integrovaným odsáváním pachů, sprchovacím ramenem a dalším ramenem s fénem, které vás na závěr celé procedury osuší. Vše ovládáte tlačítky na postranním panelu, nebo dokonce dálkově. Líbí se vám to? Pak si připravte částku blížící se 140 tisícím korun… Ale nebojte se, existuje i levnější model Balena 4000. Je to vlastně zařízení, které se dá namontovat na všechny běžně užívané WC mísy a stojí „jen“ lehce pod 30 tisíc.
Zdroj: www.nm-bydleni.cz/clanek.php