Koupelny,
s odborníkem na koupání

Doporučujeme

Chcete si levně vylepšit vzhled vaší koupelny? Skvěle vám k tomu poslouží moderní tapety do koupelny, jež jsou odolné proti vodě, páře a vlhkému prostředí.

Půjčovna nářádí, zahradní techniky i mnoho dalšího – to je BOELS.

 
WC

Toalety

Toalety

Doslova na každém místě určeném k bydlení najdete toaletu. Příliš se o tom místě nemluví, je spojeno s naprosto osobními potřebami a hygienou. Právě proto by její zařízní mělo být kvalitní, komfortní a zdravotně nezávadné.

Přestože je klozet běžně používané zařízení, většinou mu věnujeme při nákupu velmi málo pozornosti.

 

Klozet

 

Klozet má své specifické vlastnosti. Je poměrně náročný na údržbu. Jeho technické provedení i použitý materiál výrazně ovlivňují to, jak bude zajištěna čistota tohoto zařízení. V úvahu je nutné brát i komfortnost , styl a design toalety. Design je velmi důležitý zvláště je-li klozet součástí koupelny, kdy by vybraný typ měl harmonovat s ostatním vybavením koupelny.

Přes nejrůznější designové provedení nebo barevná řešení mají toalety jedno společné. Klozet může být buď stojací nebo závěsný. Při výběru zvažujeme praktické i estetické hledisko.

 

 

 

 

Finanční stránka je ovlivněna výběrem materiálu a variantou vybraného výrobku a přídavného zařízení . Většinou se rozhodujeme jen podle toho, zda jde o klozet kombinační se splachovací nádržkou v klasickém provedení nebo o klozet závěsný se zabudovanou nádržkou v konstrukci stěny.

Současné trendy jednoznačně preferují použití klozetu závěsného, na trhu je široký výběr tvarů v různém stylu provedení. K hlavním přednostem patří možnost instalovat klozet do větší výšky, tj. do výšky odpovídající potřebám konkrétního uživatele. Pro osoby o výšce 180 cm a více se doporučuje z  hlediska snadného vstávání zavěsit klozet do výšky 42-43 cm. Pro tělesně postižené nebo starší osoby je pak vhodné zavěsit zařízení do výšky 48 cm tak, aby sedací plocha včetně sedátka byla 50 cm nad podlahou. Klozetové mísy se zavěšují na instalační modul, který se zazdívá do zdi , je možné i jeho umístění do sádrokartonové příčky. Provoz tohoto typu je pak tišší, nádržka zabudovaná ve zdi tlumí hluk.

Nespornou výhodou závěsného klozetu je snadná údržba a úklid . Pod závěsnou mísou lze snadno vytřít a odpadá i úklid problematického prostoru okolo nohy stojacího klozetu.

U klozetu stacionárního i závěsného pak sledujeme i to, zda má hluboké nebo ploché splachování. Běžnější je splachování hluboké, kdy odpad padá přímo do zavodněné části mísy a mísa se pak lépe udržuje v čistotě. Ploché splachování je pak méně častější variantou použití.

To jak se bude toaleta uklízet do značné míry ovlivní tvar mísy a typ vodních výpustí po jejím obvodu. Když je mísa špatně tvarovaná, nedojde k rovnoměrnému oplachu , na kritických místech se usazuje nečistota a z toalety se může šířit zápach. U kvalitních výrobků je zajištěn rovnoměrný oplach a navíc mísa je opatřena ochrannou glazurou, která je hladká a brání usazování nečistot.

 

Sedátko


Velmi důležitý je i výběr sedátka, které je zatíženo vysokou koncentrací bakterií. Mělo by být hygienické a také by se na něm mělo dobře sedět. V současné době je dostupné sedátko s aktivní antibakteriální úpravou pro člověka zdravotně nezávadnou.

 

 

 

SedátkoRůžové sedátkoVyhřívané sedátko

 

 

 

Koupelna spojená s WC

 

Předmětem diskuse je stále koupelna spojená s WC . Nejvíce zde vadí obava ze ztráty soukromí a také typické pachy. Navíc stavební vyhláška povoluje toto řešení jen u malých bytů. Koupelna spojená s klozetem způsobuje problémy zejména při raním provozu hlavně v rodinách s více příslušníky. Základním předpokladem pro zkvalitnění užitného komfortu koupelny je oddělení koupelny a toalety. Zde je však základním požadavkem dostatek prostoru. Pro malou oddělenou toaletu ho však příliš nepotřebujeme. Klozet, obsahující základní vybavení , lze umístit i v malém prostoru. Oddělením zajistíme intimitu používání jak koupelny, tak i WC. Základní vybavení malé oddělené toalety je zahrnuje klozet a malé umyvadlo k rychlému umytí rukou, v lepším případě ještě pisoár, který ocení nejen mužští členové rodiny při užívání, ale také hospodyňky při udržování hygienické čistoty. A že bude v malé místnůstce nepříjemné ovzduší? To už dávno není pravda. Dnešní moderní technologie pomáhá odstraňovat zápach přímo tam, kde vzniká – v toaletní míse. Senzor citlivý na tlak, zabudovaný v klozetu, reaguje na tělesnou váhu již při dosednutí na mísu a aktivuje technologii PurAir, která molekuly zápachu svádí pomocí vzdušného kanálku do výkonného filtru, který váže velké molekuly zápachu a propouští pouze menší molekuly čistého vzduchu. Všechny technické komponenty jsou přitom začleněny do klozetu a nejsou nijak patrné na designu keramického prvku. Systém je poháněn bateriemi. V nabídce výrobce najdeme více designových řad, ze kterých si vybere i náročný spotřebitel. Cena např. u závěsného typu Omnia je asi 12 tisíc korun bez DPH.

 

Koupelna


Většina nových domů nebo bytů má dnes velkou koupelnou, kde nechybějí dvě umyvadla, vana, sprchový kout a klozet s bidetem. Toto je možné pouze tehdy, že majitel má k dispozici další samostatné WC, tak aby bylo vyhověno stavebním a hygienickým normám.

 

Bidet

Ve velkých prostorách je velmi praktická a hygienická instalace bidetu. Na trhu se nabízí několik zajímavých variant provedení. Koupelnové kolekce nabízejí klozety a bidety stejného designu, různých tvarů , v provedení stacionárním i závěsném. Velmi moderní jsou hranaté tvary , vycházející z přímočaré geometrie, velmi pěkně však s prostorem harmonuje i sanitární zařízení tvarů oválných. Vše je opět věcí individuálního vkusu a výběru.


KoupelnaKoupelna

 

Ve starších bytech, kde byla koupelna spojena s klozetem od začátku, nebývá zpravidla jiná možnost a tento stav zůstane i po rekonstrukci. V těchto bytech je tedy nutné alespoň zajistit odsávání nepříjemných pachů a zamezit jejich šíření v prostoru celého bytu. Průchod ze sociálního zařízení by měly oddělovat od kuchyně dvoje dveře, odsávání pachů je pak nejlépe zajistit použitím záchodového sedátka. Sedátko lze použít pro většinu běžných mís WC, musí však být zajištěno připojení na elektřinu a vodu. Ovládá se tlačítky přímo na sedátku nebo pomocí dálkového ovládání. Luxusním provedením je toaleta se sedátkem, u níž se odsávání pachů aktivuje pouhým usednutím . Uživatelský komfort ovšem přijde zhruba na 100 tisíc korun. Levnější variantu odsávání pachů představují speciální montážní prvky , umožňující odsávání pachu přímo ze záchodové mísy.


Koupelna s bidetem a WC

 

Zajímavost : nejdražším záchodem, který kdy byl vyroben je záchod vyrobený pro NASA pro použití ve vesmíru. Stál neuvěřitelných 19 milionů USD.

 

 

Nejdražší WC - kosmické Nasa 19 mil USD

 

 

Rady a doporučení :

 • Při pořizování toalety musíme dbát na ekologické i ekonomické hledisko. Běžná toaleta spotřebuje na jedno použití 6-8 litrů vody. Nižší spotřeba vody se pozitivně promítá do snížení nákladů na provoz domácnosti.
 • Instalaci závěsného klozetu přizpůsobíme individuálním potřebám. Vstávání a usedání musí být pohodlné .
 • Dobrý tvar mísy poznáme tak, že při splachování voda nestříká do stran. Před nákupem zjistíme funkci jednotlivých výrobků.
 • Na trhu jsou klozety, které likvidují pachy. Senzor je citlivý na tlak a reaguje na tělesnou hmotnost a tím aktivuje zabudovanou technologii odstraňování pachů.
 • Odstranění pachů dostupné všem uživatelům zajistí WC-KLIMA, určené pro všechny typy klozetů. Při použití záchodu proudí vzduch směrem do mísy a dále je odsáván do ventilačního nebo odpadního potrubí. Pronikání zápachu zpět zabraňuje zpětná klapka.
 • Na trhu jsou rovněž klozety, které zaručí pomalé a nehlučné spouštění sedátka (WC s názvem Slowclose) .
 • Praktická jsou i takzvaná rychleupínací sedátka, které lze snadno sejmout a provést úklid.
 • Dostupné jsou i klozety s duraplastovým sedátkem, které je vybaveno speciální antibakteriální úpravou .( Klozety Lyra – výrobce JIKA ) .
 • Prostor v malých koupelnách ušetří instalace klozetu a bidetu v jednom.
 • Funkci bidetu nahradí tzv.sprchovací toalety, po vykonání potřeby se samy aktivují. Do provozu je uvedeno sprchové rameno, které uživatele očistí proudem vody a osuší. Teplotu a tlak vody lze nastavit a regulovat.
 • Při nedostatku prostoru je možno zvolit bidetovou spršku. Připojuje se k umývátku a namontuje se v blízkosti klozetu.
 • Pro instalaci klozetu jsou nutné i splachovací systémy a moduly ( nástěnné splachovací nádržky, podomítkové splachovače, WC aqua splachovače, tlačné ventily )

Zdroj: www.cz-koupelny.eu/

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe